EFT-emotional freedom technique

20.06.2024

EFT

Technika emocionálnej slobody, ktorá dotykom prsta odblokuje skryté možnosti. Rýchla a efekná. Prečítajte si na akom princípe technika EFT funguje a pri akých ťažkostiach je účinná, 

EFT pôsobí

  • partnerské/vzťahové problémy
  • pracovné problémy
  • rôzne zdravotné problémy
  • depresie, pocity zlyhania a beznádeje
  • fóbie a bežné strachy
  • traumy
  • nadváha
  • závislosti
  • bolesti (migrény, bolesti chrbtice atď.)
  • alergie
  • nedostatok sebadôvery, nespokojnosť
  • negatívne vzorce myslenia
  • poruchy správania
  • poruchy učenia
  • zvýšenie intuície

EFT je založená na stimulácii akupresúrnych bodov v miestach, kde sa pretínajú dráhy obehového systému v tele človeka a tým sa harmonizuje aktivita autonómneho nervového systému, ktorý je tvorený sympatickým a parasympatickým nervovým systémom.  Autonómny nervový systém je extrémne dôležitý pre váš celkový život. Určuje vašu náladu, správanie, hladinu pokoja alebo stresu, vaše psychické aj fyzické zdravie alebo naopak chorobu. 

Pracuje nezávisle od centrálneho nervového systému, no jeho činnosť dokážete vedome aktivovať alebo potlačovať svojou mysľou, emóciami a správaním (ak ste v pokoji, dominuje parasympatikus; ak ste v strese, aktivuje sa sympatikus). Väčšina vnútorných orgánov je ovládaná oboma systémami, pričom zvyčajne vyvolávajú opačné účinky, čo umožňuje veľmi jemnú reguláciu orgánovej činnosti.

Funkcia

Funkciou autonómneho nervového systému je regulácia vnútorného prostredia organizmu, zabezpečovanie správneho fungovania a činnosti vnútorných orgánov. Je extrémne dôležitý pre náš život a naše zdravie. Zabezpečuje homeostázu (vnútornú rovnováhu nášho tela). Ovplyvňuje trávenie, činnosť srdca, dýchanie, imunitný systém a všetky ďalšie systémy tela.

Antagonizus autonómneho nervového systému

Sympatický a parasympatický nervový systém sú dve zložky autonómneho nervového systému. Pracujú antagonisticky - protichodne. Ak sa aktivuje sympatický nervový systém, je potlačený parasympatický nervový systém. Získa prevahu a preberá riadenie vášho tela. Ak sa naopak aktivuje parasympatický nervový systém, potlačí sa aktivita sympatického nervového systému.

Vaše telo sa vždy nachádza buď v stave prevahy parasympatiku alebo sympatiku. Ak chcete byť zdraví, prevažovať by mal stav parasympatiku, v ktorom by ste mali byť 90 - 95% času. Ak dlhodobo prevažuje aktivita sympatiku, predstavuje to závažný problém pre vaše celkové zdravie. Prevaha aktivity sympatického nervového systému totiž vedie k rozvoju ochorení.

Parasympatický nervový systém

Parasympatický nervový systém je aktívny v čase fyzickej a psychickej pohody. Za normálnych okolností by mal prevažovať (90 - 95%) a mali by ste sa vedome snažiť byť čo najviac v strave prevahy parasympatiku. Parasympatikus sa aktivuje, keď ste kľudný, pokojný a nič vám nehrozí. Stav aktivity parasympatiku sa popisuje aj ako '' rest and digest '' - '' odpočinok a trávenie ''.

Sympatický nervový systém

Sympatický nervový systém sa aktivuje, ak má vaše telo pocit, že vám niečo hrozí. Evolučne vás má sympatikový nervový systém chrániť pred nebezpečenstvom a umožniť vám rýchlo utiecť alebo sa brániť. Aktivácia sympatického nervového systému vo vašom tele vyvoláva reakciu '' útek alebo boj '' - '' fight or flight ''. Sympatikus by mal byť aktívny najviac 5 - 10 % času.

Riziká prevahy sympatického nervového systému

Mnoho ľudí žije dlhodobo v prevahe aktivity sympatického nervového systému aj napriek tomu, že zvyčajne nemáme reálne hrozby, ktoré nás ohrozujú na živote. Našimi hrozbami sú stres, práca, peniaze, vzťahy a ďalšie životné okolnosti. Prevaha aktivity sympatického nervového systému navyše spôsobuje ďalší stres a ovplyvňuje vašu náladu, myslenie, správanie a stav zdravia alebo choroby (ide o začarovaný kruh - aktivuje sa stresom a spôsobuje ďalší stres).

Chronická prevaha aktivity sympatického nervového systému predstavuje veľký problém. Je hlavným rizikovým faktorom rozvoja všetkých známych ochorení. Z tohto dôvodu je dôležité snažiť sa udržiavať v prevahe aktivity parasympatického nervového systému (stav pokoja).



© 2021 www.soft-pillow.sk
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!